Co pomáhá na panickou ataku? Osobní zkušenosti

Photo of author
Autor:LinkaLia

Jsem váš průvodce na této cestě osobního rozvoje a sebepoznání. Na Linka Lia se s vámi dělím o inspirativní články, nástroje pro zvládání života a nezbytné kontakty v případě krizových situací.

V dnešním článku se zaměříme na téma panických útoků a jak jim účinně čelit. Přinášíme osobní zkušenosti a rady, které můžou pomoci těm, kteří se s tímto problémem potýkají.

Příznaky a příčiny panického útoku

Panické útoky jsou nevyhnutelnou součástí života mnoha lidí. Pokud je zažíváte, je důležité si uvědomit, že nejste sami. Mnoho lidí se s tímto problémem potýká a existuje několik způsobů, jak si s panickými útoky poradit. Níže najdete několik osvědčených metod, které mohou pomoci zmírnit příznaky panického útoku a znovu získat kontrolu nad svým životem.

 1. Hluboké dýchání: Když se cítíte při útoku paniky, je důležité se soustředit na svůj dech. Začněte pomalu a hluboce dýchat, zadržte dech na pár sekund a pomalu vydechujte. Tato technika pomáhá uvolňovat napětí a snižuje úzkost.

 2. Relaxační cvičení: Mnoho lidí se také snaží s panickými útoky bojovat prostřednictvím relaxačních cvičení, jako je meditace nebo jóga. Tyto techniky pomáhají zklidnit mysl a tělo a zlepšují celkový pocit pohody.

 3. Hledání podpory: Není nic špatného na tom, požádat o pomoc. Oslovte rodinu a blízké přátele, kteří vám mohou poskytnout emocionální podporu. Je také užitečné vyhledat odbornou pomoc od terapeuta, který vám může pomoci identifikovat příčiny a strategie pro zvládání panických útoků.

Nezapomeňte, že co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Je důležité si najít metody, které vám vyhovují nejlépe a mít trpělivost během procesu zvládání panických útoků. S časem a podporou můžete znovu získat kontrolu nad svým životem a panické útoky postupně snížit.

Jaké techniky uklidňují v případě panického záchvatu?

Existuje několik různých technik, které mohou pomoci uklidnit panický záchvat a zvládnout tuto nepříjemnou situaci. Každý jedinec může mít své vlastní osvědčené metody, které mu pomáhají, a je dobré vyzkoušet různé přístupy, abyste zjistili, co pro vás funguje nejlépe. Následující seznam obsahuje některé z technik, které se osvědčily mnoha lidem:

 1. Hluboké dýchání: Naučte se dýchat pomalu a hluboce. Zaměřte se na svůj dech a snažte se prodloužit výdech. Pokud možno, zavřete oči a soustřeďte se na pocit, jak vzduch vstupuje do vašich plic a opouští je.

 2. Uklidňující otázky: Položte si otázky, které vám pomůžou se soustředit na přítomný okamžik a odvést myšlenky od paniky. Například se zeptejte sami sebe, co vidíte kolem sebe, jak se cítí vaše tělo, jaké barvy vnímáte.

 3. Relaxační techniky: Vyzkoušejte techniky relaxace, jako je progresivní svalové uvolňování nebo meditace. Tyto techniky vám mohou pomoci se zklidnit a snížit úzkost.

 4. Hledání podpory: Nebojte se požádat o pomoc blízkého člověka, buď toho, kdo je s vámi ve stejném prostoru, nebo někoho, kdo vás může podpořit telefonicky. Mít někoho, kdo vás poslouchá a porozumí vám, může být velmi uklidňující.

Zkuste tyto techniky sami a zjistěte, jaké z nich vám pomáhají v případě panického záchvatu. Každý jedinec může mít jiné potřeby a preference, takže je důležité najít si vlastní způsob, jak se uklidnit a zvládat úzkostnou situaci. Nezapomeňte být trpěliví sami k sobě a hledat podpůrné prostředky, které vám vyhovují nejlépe.

Další osvědčené metody pro zvládnutí panických ataků

Panické ataky mohou být velmi děsivým a obtěžujícím zážitkem. Pokud se bojíte, že takovou situaci zažijete, není na škodu seznámit se s několika osvědčenými metodami, které vám mohou pomoci při zvládání těchto ataků. Zde je několik tipů a triků, které se mi osobně osvědčily:

 1. Hluboké dýchání: Mnohdy se ukázalo, že jednoduché a zpomalené dýchání dokáže podstatně uklidnit tělo a mysli. Pokud pocítíte začátek panického ataku, zkuste se soustředit na svůj dech a zhluboka ho dýchejte. Pomocí několika hlubokých nádechů a výdechů si můžete pomoci uvolnit a snížit intenzitu paniky.

 2. Vizualizace: Další účinnou metodou je vizualizace. Během panického ataku se snažte představit si klidné a příjemné místo, kam byste chtěli být. Může se jednat o pláž, les nebo jakékoliv jiné prostředí, které vás uklidňuje. V představě si zkuste zavřít oči a zapojte všechny smysly – cítění tepla slunečních paprsků na kůži, zvuk mořských vln nebo vůni lesa. Tato technika může pomoci přesměrovat myšlenky a uklidnit vaši mysl a tělo.

 3. Rozptýlení pozornosti: Během panického ataku je snadné se připojit na všechny negativní myšlenky a pocity, které vás právě přepadají. Pokuste se však zaměřit na něco jiného. Zkuste se soustředit na své okolí a začít si všímat detailů kolem sebe. Zaměřte se na barvy, tvary a textury předmětů, které vás obklopují. Tato metoda může pomoci přerušit proud negativních myšlenek a vrátit vás do přítomného okamžiku.

  můžete vyzkoušet a najít tak tu, která vám bude nejlépe vyhovovat. Uvědomte si, že každý člověk je jedinečný a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Experimentujte s různými technikami a obraťte se na odborníka, pokud byste měli nejistoty nebo potřebovali další podporu.
  Využití osobních zkušeností jako účinná terapeutická strategie

  Využití osobních zkušeností jako účinná terapeutická strategie

  Panický útok je intenzivní a zastrašující prožitek, který může postihnout každého. Důležitou strategií při řešení panického útoku je využití osobních zkušeností jako terapeutického nástroje. Pomocí těchto zkušeností můžeme najít způsoby, jak se s útokem vypořádat a snížit jeho intenzitu. Zde je několik tipů, které se osvědčily ve vlastní praxi:

 • Pročištění mysli: Během panického útoku může být naše mysl zahlcena negativními myšlenkami a strachem. Jako terapeutická strategie můžeme využít osobních zkušeností a vzpomenout si na příjemné a pozitivní chvíle, které jsme zažili. Můžeme si představit náš oblíbený místní park, pláž nebo jiné místo, které nám přináší klid a pohodu. Tímto způsobem se snažíme uvolnit mysl a zaměřit se na pozitivní aspekty života.

 • Relaxace a dýchání: Během panického útoku často dochází ke zrychlenému dýchání a zvýšenému tepu. Osobní zkušenosti nám mohou ukázat, že pomalé a hluboké dýchání může tento stav zklidnit. Zkusme se soustředit na naše dýchání a pomalu ho prodlužovat. Můžeme si představit, že dýcháme do břicha a z břicha, což nám pomůže uvolnit napětí a znovu se zklidnit.

 • Podpora a porozumění: Osobní zkušenosti nám mohou také připomenout, že nejsme sami. Panické útoky postihují mnoho lidí a je důležité najít si podporu ve svém okolí. Můžeme se obrátit na rodinu, přátele nebo profesionální terapeuty, kteří nám mohou poskytnout podporu a porozumění. Během útoku je také důležité si připomenout, že útoky jsou přechodné a že se budeme cítit lépe.

Využití osobních zkušeností jako terapeutické strategie může být účinným způsobem, jak zvládnout panický útok. Naučme se při útocích relaxovat a dýchat hluboce, zaměřme se na pozitivní myšlenky a nebojme se vyhledat podporu u svých blízkých. Zkrátka a dobře, panický úzkostný stav může být děsivý, ale existují strategie, které mohou pomoci. Uklidněte se, dýchejte hluboce a věnujte se svým emocím. Hledání podpory od blízkých lidí a profesionálních terapeutů je také klíčové. Paměťte si, že nejste sami a můžete překonat panické ataky s vhodným přístupem a podporou.

Napsat komentář